Kohtus võtab lahutus keskmiselt 82 päeva, notaris kuu. „Keegi ei pea jääma teadmatusse, sest vastaspool on võimukas“ (PERE ja KODU 28.04.2025)

„Levinud on arusaam, et kokkuleppe puudumisel tuleb lahutades kasutada advokaadi abi ja võtta ette kohtutee. Tegelikult see ei pea nii olema. Praktika näitab, et notari erapooletu nõu ja abi aitab sageli kohtuvaidlust vältida,“ kirjutab Paide notar Eve Põtter.


Statistika näitab, et notarite ja kohtute kaudu lahutatakse abielusid üha enam. Kui 2011. aastal lahutasid notarid 6,4%, perekonnaseisuasutused 77% ja kohtud 16,6% lahutustest, siis 2023. aastaks olid osakaalud vastavalt 21%, 50% ja 29%. Osalt viitavad sellised numbrid, et abielulahutustes tuleb aina rohkem erimeelsusi ette. Perekonnaseisuametis saab abielu lahutada ainult siis, kui osapooled on lahutuses üksmeelel. Ka notari juures saab lahutuse vormistada alles siis, kui mõlemad pooled nõustuvad lahutusega, aga siin on üks oluline erinevus – notar aitab osapooltel ka üksmeeleni jõuda.


Notar ei vali pooli

Notarid puutuvad tihti kokku olukorraga, kus üks vaidlevatest pooltest broneerib notari juurde aja, kuid teine ei nõustu tulema, sest arvab, et see ei ole „tema notar“. Selline arusaam on eksitav. Kui perekonnaseisuamet pole volitatud õigusnõu andma ja advokaat teeb seda ainult ühe osapoole huve arvestades, siis notar ei vali pooli.

Notarid jäävad alati sõltumatuks, arvestavad kõigi osapoolte huvidega ning selgitavad, millised riskid ja kohustused erinevate valikutega kaasnevad. Nii saavad lahendatud ka paljud krussi läinud suhted ja vaidlused, mis algul tunduvad inimestele lahendamatud. Lahutamine iseenesest võib olla juba emotsionaalselt raske ning tekitada segadust ja hirmu tuleviku ees. Kui selle põhjuseks on teadmatus, mis saab varast või lastest, tasub notariga nõu pidada.


Ähvardustest kompromissini

Toon ühe näite enda kogemusest. Büroosse pöördus abielulahutuse lävel olev paar, kus mees kartis, et talt võetakse kodu ära ja ta ei näe pärast lahutust enam oma last, kuna naine oli sedasi ähvardanud. Samal ajal oli naisel hirm, kuidas lapsega rahaliselt toime tulla. Mõlemale poolele tundus abielu lahutamine ilma kohtuta juba võimatu.

Notari selgitused aitasid mõlemal mõista oma õigusi ja kohustusi. Selgus, et eluasemeks olev kinnisvara oli mehe lahusvara ning naisel puudusid selle suhtes õigused. Naine lõpetas mehe ähvardamise ja koos lahutuse vormistamisega lepiti ka kokku, et laps jääb elama emaga, isa maksab elatist ning ema-laps võivad teatud aja isale kuuluvas korteris edasi elada ja isa lapsega kohtuda. Kui õigused ja kohustused said lahti seletatud, jõudsid osapooled kiiresti lahenduseni.

Puutume sageli kokku ka paaridega, kes on juba aastaid lahus elanud, kuid pole abielu ametlikult lahutanud, sest ei suuda vara jagamises kokku leppida. Lahutust edasi lükata pole aga mõistlik, sest isegi kui inimesed enam koos ei ela, võib seadusliku abielu vältel siiski abikaasade ühisvara juurde tekkida. Samuti tuleb arvestada, et abikaasad on abielus olles ka teineteise seaduslikud pärijad sõltumata sellest, kas abielu ajal omandatud vara on nende ühis- või lahusvara. Abielu saab lahutada ka siis, kui vara jagamises pole kokkuleppeid saavutatud.


Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne

Õigusnõu kohtust ei saa

Kui lahutuse osas siiski üksmeelele ei jõuta, on tarvis ette võtta kohtutee. Kohus teeb oma otsuseid erapooletult, kuid üksnes esitatud tõendite ja argumentide põhjal. Kohus lahutab abielu igal juhul kui kohtusse selleks pöördutakse, sest keegi ei saa olla kohustatud olema abielus.

Samas ei anna kohus osalejatele nõu, kuidas oma õigusi paremini kaitsta, ega paku välja teisi võimalikke lahendusi muudes küsimustes. Näiteks kui üks pool soovib ühist kinnisvara müüa ja tulu pooleks jagada, ei hakka kohus ise pakkuma teisi võimalusi kinnisvara jagamiseks – näiteks seda, et teine pool võiks kinnisvara välja osta.

Loomulikult on kohtusse minek ja advokaadi kaasamine ka kallis, suhteid veelgi enam pingestav, kurnav ja aeganõudev. Kui notari või perekonnaseisuasutuse kaudu kestab lahutusprotsess üks kuu, siis kohtus keskmiselt 82 päeva, kuid sisuliste vaidlustega kohtumenetlused võivad kesta ka üle aasta. Notari juures on võimalik rahulikult läbi arutada kõik seadusega lubatud variandid erapooletus õhkkonnas.

Kokkuvõttes on notar eelkõige usaldusisik ja selgitaja. Keegi ei pea jääma teadmatusse lihtsalt seetõttu, et lahendus tundub liiga keeruline või vastaspool on võimukas. Kui tahe olukord lahendada on olemas, siis väga sageli aitab notar selle ka teoks teha, sealjuures ilma kohtuvaidluseta.

Notar Eve Ptter


Eve Põtter
Notar






Eelmine
Kuidas valida testamendi ja kinkelepingu vahel (Paide linnaleht 24.03.2025)

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: